Bu yazımızda yeni aldığımız herhangi bir cihazın garanti şeklinin bize ne tür bir getirisi olacağını açıklamaya çalışacağız. Çevremizde sıklıkla duyduğumuz ithalatçı garantili, distribütör garantili veya paralel ithalat ne demektir şimdi sırasıyla açıklayalım.

İthalatçı Garantisi

Bir ürüne ithalatçının garanti vermesi demek, o ürünü kullanıcıya satan firmanın o cihaza garanti vermesi anlamına gelmektedir. Yani bu tür garantide cihazı üreten firmadan ziyade ithalatçı firma ile muhatapsınız ki bu da bu ithalatçı firmanın inisiyatifine kaldığınız anlamına geliyor.

İthalatçı firma, bu ürünleri çok fazla sayıda bir başka ülkeden satın alarak ülkemize getirdiği için, garanti konusunda da direk olarak bu firmaya başvurmanız gerekiyor. Yani bu firma cihazı tamir ederken orijinal parça kullanabileceği gibi, benzer parçaları da kullanabiliyor.

Distribütör Garantisi

En sağlam ve kullanıcıyı en az yoran garanti çeşidi budur. Çünkü direk olarak üretici firma ile muhatap olursunuz. Çünkü bu cihazın dağıtımını da bizzat üretici firmanın kendisi yapmaktadır. Yani ithalatçı garantisinde olduğu gibi bir aracı firma tarafından değil. Bu durumda garanti konusunda da direk olarak üretici firmaya başvurursunuz.

i-phone-en

Paralel İthalat Garantisi

Paralel ithalat denilen durum da ithalatçı garantisine benzer bir durumdur, aralarındaki farkı da daha çok cihazın yurtdışından getirilmesi şeklinde yorumlayabiliriz. Fakat bu durumda da cihazınızda herhangi bir arıza olması durumunda yine direk olarak cihazın üreticisi ile değil de dağıtıcı firma ile muhatap olmak zorundasınız.

Sonuç Olarak

Genel olarak ithalatçı garantili ve paralel ithalat garantili ürünler daha ucuza satın alınabilirler. Fakat söylediğimiz gibi garanti durumları da risk taşır. Ancak direk olarak distribütör garantili bir ürün alırsanız cihaz biraz pahalıya gelse de direk olarak üretici garantisinde olur.