Bu yazımızda kimi zaman çalışmayan Google Play Store uygulamasının nasıl tekrar çalışır hale getirilebileceğine bakacağız. Android sistemi çok fazla cihaz üzerinde çalışmak üzere tasarlandığından kimi zaman bazı cihazlarda bu tarz sorunlar çıkabiliyor. Ancak çözümü elbette mevcut.

İlk Yöntem

Öncelikle Google Play Store uygulamasının önbelleğini temizleyerek çalışıp çalışmayacağını kontrol edelim. Bunun için öncelikle telefonun ana menüsünden ayarlara girin ve ardından uygulamalar yazan yere dokunun. Burada Play Store uygulaması ile alakalı özellikleri göreceksiniz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi en altta Önbelleği Temizle yazan yere dokunarak uygulamanın önbelleğini temizleyin.

Google Play Store Çalışmama Sorunu Çözümü

Sonrasında uygulamanın çalışır hale gelmesi gerekir ancak yine çalışmazsa ikinci yöntemi deneyin.

İkinci Yöntem

Bu yöntemde ise çalışmayan Play Store uygulamasının yerine Mirror Apk da denilen şekilde Play Store kuracağız. Öncelikle https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-store/ sitesine tıklayarak Play Store Apk dosyasını indirin. Ardından Apk dosyasını açarak kurun. Kurulum için tabi ki bilinmeyen kaynaklardan gelen dosyaların kurulumuna izin vermiş olmanız gerekmektedir. Bunun için de öncelikle ana menüden ayarlara girin ve güvenlik sekmesine dokunun. Burada bilinmeyen kaynaklar yazan yerin işaretini aktif yapın. Sonrasında Play Store apk dosyasını kurun. Sorununuz düzelecektir.